OTİZM EYLEM PLANI - SABAH 03.04.2013

sabah.com.tr


Otistik çocuğu olan anne babaya müjde

Otistik çocuğu olan anne babaya müjde

  • 03.04.2013

Aile Bakanı Fatma Şahin, Otizm Eylem Planı'nı açıkladı. Plana göre otistik çocuk babası 5 yıl erken emekli olacak, anne evden çalışabilecek

Dünya Otizm Farkındalık gününde hükümetten otizmli çocuğu olan anne, babalara iki müjde geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin "Otizm Spektrum Bozukluğu Eylem Planı" tanıtım toplantısında, yapılacak düzenlemelerin engellilere yönelik bir lütuf ve imtiyaz değil hak olduğunu vurguladı. Esas sorunun engellilerin değil engelsizlerin zihninde, gönlünde olduğunu söyleyen Şahin, "Hiçbir ortamda engellilerle bir araya gelmemiş kişilerin oranı yüzde 50'nin üzerinde. Birlikte yaşama kültürü sağlandığında sorun kalmaz" dedi. Planda dikkat çeken düzenlemeler şöyle: 
ERKEN EMEKLİLİK: Çocuğu otizmli olan babalara 5 yıl erken emeklilik hakkı sağlanacak. Annelerin yarı zamanlı ya da evden çalışma modeli ile işlerine devamı sağlanacak. 
EVDE BAKIM: Otizmlilere evde tıbbi bakım, telefonla hizmet, eve yemek servisi, daha ucuz ve kısa sürede evlere bakım ve onarım hizmetleri sağlanacak. 
SINAVLARA DÜZENLEME: Merkezi sınavlar (SBS,YGS, LYS) otizmli öğrencilerin başarısını ölçmede yetersiz kaldığından, müfredata dayalı ölçme ve değerlendirme yapılacak. 
GÖLGE ÖĞRETMEN: Kaynaştırma sınıflarındaki otizmli öğrenciler için gölge öğretmenlik getirilecek. Kaynaştırma kayıt yapmayan okul yönetimlerine yasal yaptırım uygulanacak. Yetenek sınavı kaynaştırma raporları dikkate alınarak düzenlenecek. Devamsızlık normalin 2 katı (40 gün) olacak. 
ÖZEL TAKİP: Otizmi olanlar Sağlık Bakanlığı tarafından izleme programına alınacak. 0-3 yaş erken müdahale modeli geliştirilip uygulanacak. Sağlık kuruluşlarında psikolojik danışmanlık, yol göstericilik için "aile destek birimleri" kurulacak. Gençler için iş koçları görevlendirilecek. 

'BOŞANMADA ÇOCUKTAN YANAYIZ'
Fatma Şahin, "ortak velayet" düzenlemesiyle ilgili sorular üzerine "Eğer boşanmak mecburiyse çocukların bakımının en az zararla yürütülmesi gerekir. Komisyon çalışmalarını tamamlayınca raporu paylaşacağız. Biz çocuktan yanayız" dedi. Şahin, doğum izinlerini 6 aya çıkaran düzenlemenin yasama yılı bitmeden Meclis gündemine getirileceğini söyledi.